Болить підшлункова залоза? Симптоми і лікування

Підшлункова залоза є унікальним органом, що виконує одну з найважливіших ролей в організмі людини. Розташована вона в глибині верхнього відділу черевної порожнини. Складається підшлункова залоза з тіла, головки та хвоста. Головка розміщена в області шлунка, тому у більшості випадків біль в цій області автоматично сприймається як запалення шлунку.

Підшлункова залоза відноситься одночасно до двох систем в організмі людини, а її головною функцією є вироблення спеціальних ферментів, що розщеплюють білки, жири та вуглеводи. Це, в свою чергу, сприяє кращому засвоєнню їжі в людському організмі. До того ж, це єдиний орган, який виробляє інсулін – гормон, що впливає на всі клітини організму та є необхідним для нормального його функціонування. Головною функцією інсуліну є зниження кількості глюкози в крові людини. Ось чому при перших больових відчуттях варто терміново звернутись за медичною допомогою. Але як знати, що хвора підшлункова та коли необхідне лікування?

Головні симптоми хвороби підшлункової залози

як знати що хвора підшлункова

 Визначити наявність хвороби підшлункової залози можна проаналізувавши наступні симптоми:

Чому виникає запалення підшлункової залози: причини гострого і хронічного западення

 1. Наявність хронічних запальних процесів у шлунку, жовчному міхурі, дванадцятипалій кишці, жовчних протоках.
 2. При застої жовчі з її подальшим потраплянням в підшлункову залозу через загальні протоки – виникнення реактивного панкреатиту.
 3. При спадковому факторі, що розвивався з раннього дитинства: аномаліях підшлункової залози, вродженої недостатності панкреатичних ферментів.
 4. При інфекціях, їхній активізації та розвитку в підшлунковій залозі: грибки, гельмінти, віруси, бактерії тощо.
 5. При травмах живота.
 6. При алкогольному панкреатиті.
 7. Лікарський фактор: при токсичному впливі на підшлункову при неконтрольованому та тривалому прийомі цитостатиків, глюкокортикоїдів, нестероїдних протизапальних препаратів тощо.
 8. При хворобах ендокринних органів: порушенні метаболізму, цукровому діабеті, хворобі щитовидної залози.
 9. При наявності алергічних хвороб: харчові алергени, вживання продуктів з високим вмістом стабілізаторів, підсилювачів смаку, консервантів тощо.

Найпоширеніші захворювання підшлункової залози

як знати що хвора підшлункова

Захворювання підшлункової залози, які можна зустріти у більшості випадків, це:

Проте, згідно зі статистикою, останні три захворювання зустрічаються рідко, відносно першої трійки. Тому доцільно розглянути найпоширеніші проблеми з підшлунковою залозою, задля подальшого лікування.

 1. Цукровий діабет – виникає через дефіцит гормону інсуліну в людському організмі й потребує термінового невідкладного лікування.

 Симптоми цукрового діабету:

 1. Панкреатит – запалення підшлункової залози, що виникає як результат перекривання її протоків. Часто панкреатит плутають з іншими хворобами (пієлонефрит, остеохондроз, оперізувальний лишай). Проте початок хвороби завжди приходить з відчуття гострого болю, так, професійний гастроентеролог Львів одразу може виявити запалення підшлункової завдяки пальпації. Оскільки при панкреатиті постукування в області болю – не будуть відчутними, в той час як інші захворювання відчутні.

 Щоб забезпечити здорову підшлункову залозу, потрібно вести здоровий правильний спосіб життя. Бо зловживання шкідливої їжі, алкогольних напоїв тощо порушують нормальну роботу підшлункової, призводячи до таких негативних наслідків як застій соку в організмі. Це, в свою чергу, призводить до збою процесу перетравлення їжі, і людина починає страждати від різновиду запалення підшлункової залози – гострого панкреатиту.

Лікувати гостру форму панкреатиту необхідно суворо в стаціонарі, де лікарі матимуть змогу діяти максимально швидко, щоб вчасно заспокоїти підшлункову. В інакшому випадку може бути летальний випадок – гостра форма захворювання у 15% випадків призводить до смертності. При чому часто смерть наступає через несвоєчасне звернення до фахівця. Це вагома причина, щоб при перших симптомах болю в області підшлункової залози негайно звернутися до фахівця:

Варто згадати також хронічну форму панкреатиту, яка формується внаслідок різних захворювань шлунково-кишкового тракту (гепатит, холецистит, жовч нокам`яна хвороба). Так, серед симптомів хронічного захворювання підшлункової є:

Симптоми також створюють додаткові чотири форми хронічного захворювання підшлункової залози, такі як:

 1. Безсимптомна форма – пацієнт не знає про наявність проблеми;
 2. Больова форма – пацієнт інколи відчуває біль в підребер’ї;
 3. Рецидивуюча форма – пацієнт постійно відчуває біль;
 4. Псевдоопухолева форма – при збільшенні голівки підшлункової залози та її заростанні фіброзною тканиною.

Що необхідно для лікування запалення підшлункової залози:

В жодному разі не можна займатись самолікуванням, оскільки фахівцями здійснюється індивідуальний для кожного окремого пацієнта підбір препаратів, згідно з поставленого діагнозу та стану хворого. Проте абсолютно всі хворі, які страждають запаленням підшлункової залози, необхідно дотримуватись найсуворішої дієти протягом кількох місяців, встановлених лікарем.

В такому випадку доведеться відмовитись від солоного, гострого, кислого та важких продуктів. Обов’язково необхідно споживати лише очищену мінеральну воду – як хворим, так і здоровим людям задля профілактики та виключення появи хвороби. Лікування має відбуватись лише за повним контролем спеціаліста.

Автор статті
Ростислав Стах

Лікар – гастроентеролог

Записатися на прийом

Ми перетелефонуємо Вам після оформлення заявки

Дякуємо! Ми передзвонимо до вас.

Повідомлення не відправлено. Спробуйте пізніше!