Чому виникає затримка місячних?

Досить поширеною проблемою серед жінок є затримка менструації. Кожна жінка стикається з нею щонайменше раз протягом року. Перше, що спадає на думку при відсутності менструації – незапланована вагітність чи наявність гінекологічної хвороби. Проте причин затримки місячних існує набагато більше.

Жіночий організм можна порівняти зі злагодженим механізмом, де будь-які процеси взаємопов’язані. Саме тому різка зміна ваги, рівня гормонів, зміна харчування, стрес, перевтома, новий клімат можуть викликати порушення циклу місячних. Затримка місячних на 3 дні не є поганою ознакою, оскільки підпадає під норму. Однак якщо місячні зникли на 7-10 днів чи навіть більше, необхідно звернутись до лікаря гінеколога у Львові. Причиною затримки циклу може бути серйозне порушення чи наявність захворювання, тому важливо своєчасно звернутись до спеціаліста задля відновлення циклу. В певних випадках може знадобитись лікування.

Зрозуміти, що цикл місячних збився чи змінився можна, якщо знати, яким він повинен бути. Нормальний менструальний цикл триває 21-35 днів, а ідеальним варіантом є 28-денний цикл. Розрахувати цикл варто з першого дня одних місячних до початку наступних. Під час менструального циклу в жіночому організмі відбуваються певні фізіологічні зміни. Першою фазою змін є фолікулярна фаза, що триває близько 11-14 днів. Завершується фолікулярна фаза дозріванням фолікула та виходом яйцеклітини – овуляцією. Такий процес відбувається завдяки гормонам гіпофіза. Другою фазою є лютеїнові,коли там, де має бути фолікул відбувається розвиток заліза внутрішньої секреції – жовтого тіла, що виробляє прогестерон. Після цього слизова оболонка матки потовщується, що дозволяє заплідненій яйцеклітині здійснити успішне прикріплення. Якщо даний процес порушено через певні причини, жовте тіло всохне та атрофується. Це призведе до зниження рівня прогестерону, звуження судин матки та відторгнення частини слизової оболонки. Як результат починаються місячні.

Чому місячні можуть затримуватись?

від чого може бути затримка місячних

Основною причиною затримки циклу місячних є вагітність. Проте, якщо тест показує негативний результат, або ви впевнені, що це неможливо, оскільки не мали статевого акту, то відсутність чи затримка менструації можлива через ряд причин. Багато зовнішніх та внутрішніх факторів впливають на менструальний цикл, тому питання від чого може бути затримка місячних відкрите.

  1. Вагітність та лактація – перша причина затримки місячних

Найпоширенішою та фізіологічно природною причиною затримки місячних є вагітність жінки. Під час запліднення яйцеклітини та її переміщення в матку, жовте тіло продовжує розвиток та синтез гормону прогестерона. Як результат, слизова порожнини матки не відторгається, тому місячні не починаються. В цей час в організмі відбуваються інші процеси. В деяких випадках в перші дні затримки менструації тест на вагітність може показувати негативний результат. Тест на вагітність заснований на можливості визначення рівня хор іонічного гонадотропіну людини (ХГЛ), який при вагітності щодня росте. Концентрація ХГЛ в сечі жінки підвищується значно повільніше ніж в крові. При високому порогу чутливості тесту, який є більшим ніж рівень ХГЛ в сечі жінки, тест покаже негативний результат, хоча вагітність вже є. Для точної та ранньої діагностики рекомендуємо здати аналіз крові на ХГЛ.

Затримка циклу місячних може існувати при лактації. Такий процес пов’язаний з активною секрецією пролактину, що частково блокує прогестрон та естроген, які прямим чином впливають на менструаційні та овуляційні процеси.

  1. Наявність гормональних порушень – друга причина затримки місячних

Будь-які етапи менструального циклу залежать від роботи гормонів. На овуляцію та роботу яєчників напряму впливають гормони гіпофіза, надниркових залоз, гіпоталамуса,  підшлункової, щитовидної, пара щитовидної залоз. Стан матки, до якого можна віднести й потовщення її слизової оболонки та її подальше відторгнення, залежить від рівня естрогену та прогестерону. Саме тому, будь-яке порушення гормонального балансу в жіночому організмі може стати причиною збою на певному етапі місячних, що, як правило, стає причиною затримки місячних чи навпаки їхнього передчасного початку.

Причиною гормонального дисбалансу в організмі жінки можуть стати захворювання ендокринної системи, прийом спеціальних гормональних препаратів, до яких можна віднести оральні контрацептиви та засоби екстреної контрацепції, аборт, запальні та інфекційні захворювання, певні хвороби  внутрішніх органів, сильні стреси та емоційні переживання і так далі. Гормональний збій може бути з різних причин, тому важливо при підозрі пройти діагностику у спеціаліста. Якщо затримка циклу викликана гормональним дисбалансом, необхідна точна діагностика та терапія першопричини проблеми.

  1. Гінекологічні та загальні захворювання – третя причина затримки місячних

Відсутність менструації можлива при наявності певних захворювань сечостатевої системи, певних хвороб печінки та жовчовивідних шляхів, метаболічного синдрому, цукрового діабету та подібних хвороб щитовидної залози, простудних, вірусних та інфекційних захворюваннях. Затримка місячних можлива також через порушення обміну речовин чи дефіциту вітамінів в організмі жінки.

Нерідко затримка менструації є симптомом наявного гінекологічного захворювання, запальних та інфекційних процесів у матці чи піхві, міомі матки, полікістозу яєчників, та подібних гінекологічних патологій. Про наявність даних захворювань може свідчити зміна характеру щоденних виділень: мають неприємний запах, відчувається свербіж чи печіння в області зовнішніх статевих органів, виділення стають ряснішими, можливий біль внизу живота. Полікістоз яєчників призводить до збільшення маси тіла, появи висипань на шкірі чи ріст волосся в нетипових зонах.

Порушення сталого циклу менструації також можливе через наявність гострих захворювань або після них: застуда, гриб тощо. В даній ситуації затримка місячних не є великою та стається лише одноразово. Проте якщо ви помітили регулярну затримку місячних, а виділення носять занадто рясний чи малий характер, при наявності будь-яких симптомів захворювання варто терміново звернутись за допомогою спеціаліста – лікаря гінеколога у Львові та пройти комплексну діагностику для виявлення та усунення проблеми.

  1. Пережитий стрес, дієта, зміна клімату та різні побутові чинники – четверта причина затримки місячних

Причиною одноразової затримки місячних може виступати пережитий стреси чи сильне психічне потрясіння, активні заняття спорту, де піднімаються важкі предмети, жорстка дієта та недоїдання, стрес від переїзду та зміни клімату, різка втрата ваги чи зміна режиму дня (робота в нічний час та сон у день).

В організмі жінки всі процеси пов’язані між собою та контролюються різноманітними гормонами. Саме тому наявність стресових ситуацій для організму можуть спровокувати деякі процеси, які стануть причиною затримки місячних. Зазвичай такий вплив є одноразовим, тому затримка не є довгою і наступний цикл відповідає нормі.

Профілактика затримки місячних

Якщо ви помітили порушення звичного менструального циклу, необхідно провести профілактику:

При затримці місячних необхідно знайти причину, оскільки нею може виявитись незначний процес, на кшталт зміни клімату, який призводить до одноразової затримки місячних, або розвиток захворювання та гормональний збій. Для відновлення менструального циклу в першу чергу важливо позбутись причини затримки, а не намагатись стимулювати початок місячних. Оскільки такі намагання можуть стати причиною розвитку ускладнень та посиленням головного захворювання.

Яка затримка місячних вважається нормою?

від чого може бути затримка місячних

В кращому розвитку подій менструація має бути регулярною, виникати «точно за годинником». Коливання циклу на 3 дні можна вважати нормальним варіантом. Проте при затримці місячних більш ніж на 7-10 днів необхідно термінового проконсультуватись у спеціаліста – гінеколога.

Як зазначено раніше, нормальний менструальний цикл є однаковим та прогнозованим, з допустимим відхиленням у кілька днів. Якщо місячні затримуються на 10 днів, необхідно обов’язково відвідати гінеколога, щоб з’ясувати причину затримки. Якщо під час місячних ви помітили незвичні нові симптоми, зверніться до лікаря-гінеколога за консультацією, щоб уникнути розвиток захворювань.

Знайти причину затримки менструації допоможе кваліфікований спеціаліст, який проведе низку обстежень, та згідно з отриманими результатами зможе виявити реальну причину затримки, назначить підходящу індивідуальну діагностику.

Так, УЗД допоможе встановити стан яєчників, розмір та стан матки, товщину та структуру ендометрії. Аналізи на гормони вкажуть, які гормони забагато чи недостатньо синтезуються, що стало причиною збою нормального перебігу місячного циклу.

Після отриманих даних гінеколог ставить пацієнту діагноз та рекомендує індивідуальне лікування. Не займайтесь самолікуванням та не чекайте, коли все пройде самостійно, оскільки таким чином ви лише втрачаєте час, а процес лікування стане складнішим та значно довшим. Якщо ви помітили регулярні затримки місячних більше ніж 3 дні – рекомендуємо негайно звернутись до лікаря.

Автор статті
Бариляк Іванна Володимирівна

Лікар-гінеколог

Щорічно беру участь у міжнародних науково-практичних конференціях «Нове обличчя гінекологічної хірургії» на базі МЦ Універсальна клініка «Оберіг»

Записатися на прийом

Ми перетелефонуємо Вам після оформлення заявки

Дякуємо! Ми передзвонимо до вас.

Повідомлення не відправлено. Спробуйте пізніше!