Нічний біль у спині – причини, симптоми, що робити ?

Переважна кількість людей відчувала неспецифічний біль у спині. Він не є небезпечним для здоров’я і його можна позбутись. Проте не завжди біль у спині можна пояснити – специфічний біль може бути передвісником серйозних проблем зі здоров’ям.  Якщо ви відчуваєте нічний біль, коли лягли спати, причиною можуть бути проблеми з м’язами, міжхребцевими дисками чи суглобами.

Нічний біль у спині – це біль, яка може розбудити людину, яка не поліпшується при різних положеннях лежачи. Проте, біль є приводом до рекомендованого звернення за медичною допомогою або консультацією. Це допоможе уникнути можливі ускладнення та своєчасно виявити серйозні захворювання. Щоб визначити причини болю необхідно отримати суб’єктивну оцінку завдяки збору анамнезу (інформації).

Нічний біль у спині – що це?

Біль у спині під час сну відчувала більшість. Однак наявність правильного тренування, певної адаптації та фізичного лікування (у певних випадках) дає покращення протягом трьох тижнів праці.

Ймовірною причиною нічного болю в спині є відсутність здорового сну та відпочинку. Інколи, при відчутті болю можна внести корективи в лежачому положенні на спині. Так можна знайти положення, де спина боліти не буде. Нічний біль у спині, у більшості випадків, є таким типом больових відчуттів, які не покращуються незалежно від зміни положення.

Чому виникає нічний біль в спині?

Є декілька можливих причин:

  1. Дисфункція біомеханічного типу: нічний біль може виникати через жорсткість суглобів, подразнення нервів чи напруги м’язів. Це призводить до некоректного переміщення хребта, яке перевантажує певні частини спини. Якщо основні м’язи з подальшим перевантаженням відсутні, то це може спричинити дегенерацію одного з міжхребцевих дисків. При больових симптомах рекомендовано звернутись до фізіотерапевта для оцінки стану.
  2. Захворювання органічного походження: наявність каменів в нирках, певні різновиди раку чи ревматизму, ендометріоз тощо можуть бути причиною болю в спині вночі.
  3. Наявність травм: наявність свіжих чи старих травм, які можливо навіть не були виявлені, при падіннях чи травмуваннях в ДТП, можуть спричиняти нічний біль в спині. Ймовірною причиною також може бути наявність стресових переломів у людей похилого віку з остеопорозом.

Нічний біль у спині – небезпека?

Нічний біль у спині

Нічний біль у спині може становити небезпеку для здоров’я людини, але крайнє рідко. При пошуку патологічних захворювань через історію хвороби пацієнта, використовується поняття «червоного прапору». Цей термін стосується серйозних захворювань, серед яких можна знайти й нічний біль у спині.

Він може виступати як симптом при певних видах раку – первинний рак хребта, вторинне метастазування на хребці тощо. Нічний біль в спині може вказувати на наявність кісткової інфекції – остеомієліту, чи ревматичних хвороб – хворобо Бехтерева. Небезпечним нічний біль в спині може бути тоді, коли окрім нього є інші симптоми:

Якщо ви виявили один з симптомів разом з нічним болем в спині, рекомендовано негайно звернутися за допомогою та консультацією до лікаря чи в найближчий пункт медичної допомоги.

Як позбутись нічного болю в спині: лікування та профілактика

Нічний біль у спині

Головним методом лікування болі в спині є фізична активність, вправи на закріплення спинних м’язів. Не можна сказати, що один комплекс вправ буде дієвішим за інший. Тут важливо підібрати вправи індивідуально, щоб вони підходили кожній окремій людині. Вправи мають відповідати фізичним можливостям пацієнта. Так, рекомендовано випробувати йогу, пілатес, плавання, стретчинг та навіть банальне ходіння. Все це допомагає на рівні спеціальних вправ для укріплення м’язового корсету. Дуже важливо при болях в спині рухатись.

Важливою частиною лікування є правильна організація робочого місця. Не варто сидіти довго на одному місці – робіть короткі перерви кожні 40 хвилин. Під час таких перерв можна встати, походити, зробити маленьку розминку. Якщо ви сидите, необхідно зберегти природне положення хребта. Для цього треба зберегти поперековий вигин, спираючись на спинку стільця тощо. Можна використовувати подушки, підкладаючи їх під поперек. Необхідно постійно міняти положення тіла, оскільки, якщо ви будете довгий час сидіти в положенні нахилу вперед, то на передню частину диска нерівномірно розподіляється тиск. Він і буде причиною болю в спині. Проте при активній зміні положення тіла, тиск на диски хребта розподілятиметься рівномірно, а відчуттів болю в спині не буде.

Більша частина болю, зокрема й нічного болю в спині – це сигнал від нашого мозку, який просить більше рухатись. При перебуванні в одному положенні навсидячки на одному місці м’язи сідниць починають боліти. Мозок вловлює сигнал про необхідність змінити положення. У більшості випадків, при нічних болях в спині, люди одразу думають про серйозні захворювання, в той час, як це може бути звичайний сигнал від мозку, який вимагає більше руху.

Довгого віку – міцного здоров’я!

 

Автор статті
Тютько Андрій Олександрович

к.м.н. Лікар невропатолог

Член Всеукраїнської Асоціації неврологів, психіатрів та наркологів, член Європейської Асоціації Нейрореабілітації та Всеукраїнського товариства нейрореабілітації. Член Української Асоціації боротьби з інсультом, член Українського лікарського товариства у Львові.

Записатися на прийом

Ми перетелефонуємо Вам після оформлення заявки

Дякуємо! Ми передзвонимо до вас.

Повідомлення не відправлено. Спробуйте пізніше!