Як підвищити гемоглобін?

Актуальною проблемою, з якою часто звертаються до лікарів, являється знижений рівень гемоглобіну в крові людини. Такий діагноз хоча б раз у житті отримує кожна третя особа, яка завчасно проходить медичний огляд з певних причин. Варто зазначити, що подібна проблема зі здоров’ям з’являється у тих випадках, коли людський організм втрачає необхідну для стабільного функціонування кількість заліза у складі крові.

Кожний пацієнт має чітко розуміти, що нестача даного елемента може призводити не тільки до нестачі кисню в організмі людини, але й є причиною виникнення серйозних проблем зі здоров’ям. Несвоєчасне лікування та ігнорування симптомів у деяких випадках може призвести до летальних наслідків, тому важливо вчасно підвищити гемоглобін.  Однак рішення про необхідність певних лікувальних засобів для підвищення рівня гемоглобіну в крові має прийматись не самостійно пацієнтом, а за допомогою спеціаліста. Саме лікар визначає наявність проблеми, враховує багато індивідуальних чинників пацієнта, на основі яких призначає ефективне лікування. Проте визначити, чим підняти гемоглобін, може кожний.

Корисні жири: які продукти їсти та норма споживання

Як підвищити гемоглобін?

Нормалізація рівня гемоглобіну в крові людини відбувається не лише за домогою спеціальних лікувальних засобів, таких як препарати заліза, але й завдяки правильним звичкам та продуманому здоровому раціону харчування. Подбати про здорові показники заліза в крові допоможе регулярне споживання залізовмісних продуктів, які є корисні:

  1. Продукти, які містять гемове залізо, та які людський організм може засвоювати в межах 15-35% – харчування червоне м’ясо, язик, печінка, молюски тощо. Гемове залізо міститься у різних видах м’яса: 1-4 мг у 100 грамах, де найбільші показники в яловичині, а найменші у птиці. Теляча печінка містить від 16 мг заліза, в той час як харчування курячою має 6 мг. Це корисні та доступні продукти.
  2. Корисні продукти рослинного походження, або ті, що містять негемове залізо із межами засвоєння у 1-5% – харчування бобові, зелень, капуста, крупи, курага, інжир, буряк, горіхи, чорнослив.

Харчування з продуктів рослинного походження залізо буде засвоюватись в рази менше, ніж з м’ясних товарів. До прикладу, якщо наводити конкретні приклади, то харчування червоним м’ясом та печінкою допомагають організму засвоювати корисні +-20% заліза, а харчування близько 100 грам тушкованого шпинату подарує до 2% заліза людському організму. Корисні продукти, що містять залізо, зможуть засвоюватись організмом швидше та ефективніше, якщо їх поєднувати з продуктами, які містять багато вітаміну С. Це допоможе швидко підвищити гемоглобін.

Ефективним методом покращення самопочуття при наявності низького гемоглобіну є лікування травами та харчування ними. Всі продукти, які сприяють швидкому одужанню при низькому гемоглобіні, можуть давати більший ефект, якщо комбінувати їх зі спеціальними травами. На основі лікувальних трав виготовлені різноманітні лікарські настої та відвари. Проте перед вживанням будь-яких продуктів та трав необхідно обов’язково проконсультуватись зі своїм лікарем, який на основі індивідуального анамнезу запропонує оптимальний варіант раціону харчування.

Вітамінний салат для підвищення гемоглобіну

Для приготування корисного салату, який допоможе підвищити рівень заліза в крові, необхідно взяти білокачанну капусту, кріп, листя кульбаби, чебрець, болгарський перець, петрушку та м’яту. Перед приготуванням всі інгредієнти необхідно ретельно промити проточною водою, після чого нарізати невеликими шматочками. Перемішайте всі продукти та заправте їх невеликою кількістю оливкової олії. Такий салат рекомендовано вживати перед їжею.

Вітамінний мікс для підвищення гемоглобіну

Такий солодкий лікувальний мікс дуже люблять діти. Для приготування вітамінного міксу знадобиться невелика кількість меду, в який варто додати подрібнені волоські горіхи та журавлину. Дані ласощі необхідно вживати по три столові ложки на день.

Відвар суниці для підвищення гемоглобіну

Для приготування відвару знадобиться подрібненні корені та листя суниці. Залийте їх окропом об’ємом у 0.5 літра. Напій має настоятись протягом 10 годин, після чого його можна пити. Вживати необхідно двічі на день по півсклянки.

Відвар шипшини для підвищення гемоглобіну

Багато хто чув, що шипшина здатна підвищувати рівень гемоглобіну. Одним з варіантів її споживання є відвар. Лікувальні властивості відвару шипшини здатні не лише ефективно боротись з анемією, але й в цілому укріпляють організм. Візьміть дві столові ложки плодів шипшини та засипте їх у термос об’ємом 0.5 літра, після чого залийте їх окропом. Засіб має настоятись протягом 4 годин. Вживати відвар рекомендовано замість чаю чи кави.

Будь-який варіант при низькому рівню заліза в крові передбачає лікування суворо під наглядом лікаря. Метод лікування при низькому гемоглобіні повністю залежить від ступеня анемії та причин її розвитку. Будь-яка терапія призначається після проведення лабораторної діагностики та має на меті обов’язкове лікування першопричини анемії.

При легкому ступні анемії через дефіцит заліза, для ефективного підвищення гемоглобіну в крові, у більшості випадків достатньо притримуватись призначеної дієти, додаючи в раціон продукти, що містять високий показник заліза:

При анемії дієту складає лише лікар, який знає, як підвищити гемоглобін. Певні випадки окрім стандартного лікування головного захворювання, яке стало причиною розвитку дефіциту заліза в крові, потребують застосування залізовмісних препаратів та засобів для покращення засвоєння заліза. Тривалість курсу лікування анемії визначається індивідуально, але в загальному становить від 4 до 6 тижнів, що допомагає підвищити гемоглобін до необхідних показників. Щоб оцінити результати курсу лікування, необхідно здати лабораторний аналіз крові на рівень гемоглобіну. Для закріплення результату необхідно продовжити приймати препарати, змінивши дозування. Важкі форми анемії можуть спричиняти необхідність переливання крові хворому та вживання препаратів на основі еритроцитів. Знижений гемоглобін є небезпекою для здоров’я людини.

Оскільки гемоглобін та феритин є сполуками білка, в раціоні харчування пацієнта має міститись як мінімум 0.8 г білка на 1 кг ваги. Існують фактори, що перешкоджають здоровому засвоєнню заліза та погіршують процес підвищення гемоглобіну:

Якщо ви почали дієту та пити препарат, що містять залізо та піднімає гемоглобін – завжди звертайте увагу на фактори, які погіршують засвоєння заліза.

Що таке гемоглобін?

Як підвищити гемоглобін?

Гемоглобіном називають складний білок, який містить залізо – головний структурний елемент еритроцитів. Гемоглобін зв’язує молекули кисню, який надходить у легеневі капіляри, та переносить їх в інші тканини людського організму. Гемоглобін також може пов’язувати малу кількість чадного газу, який розміщений у тканинах, та вивільняти його в легенях. Оскільки гемоглобін є залізовмісним білком, то нестача заліза в людському організмі призводить до порушення функцій гемоглобіну. Гемоглобін виступає головним елементом еритроцитів, через що існує ймовірність виникнення анемії не лише при дефіциті гемоглобіну, але й при низькому рівні еритроцитів. Такий процес може відбуватись через порушення продукції або прискореного руйнування еритроцитів.

Анемії не є самостійний захворюванням, а являється лише синдромом, що може виникнути в процесі розвитку інших захворювань. Через це дуже важливо не просто відновити рівень гемоглобіну та знати як підвищити гемоглобін, але й з’ясувати причину його нестачі. Щоб визначити рівень гемоглобіну в крові людини, лікар може призначити:

Будь-який аналіз крові на гемоглобін та його тип призначає лікар. Перед загальним аналізом крові (ЗАК) необхідно провести базову підготовку, яка передбачає:

Для здачі біохімічного аналізу на глікозильований гемоглобін не потрібна спеціальна підготовка. Проте, для отримання більш точних результатів, рекомендовано проводити аналіз зранку на порожній шлунок, без попередніх фізичних навантажень, стресів та викидів емоцій. Також потрібно обговорити з фахівцем можливість тимчасової відмови від препаратів для лікування цукрового діабету, якщо такі ліки були призначені раніше та досі приймаються.

Як знати, що в мене достатньо заліза?

В першу чергу, необхідно здати загальний аналіз крові, який вкаже на актуальний рівень гемоглобіну та аналіз крові на феритин – білок, що приймає залізо в людському та тваринному організмах. На основі отриманих результатів лікар оцінить стан пацієнта та поставить діагноз. Всесвітня організація охорони здоров’я подає дані, згідно з якими дефіцит заліза у крові є у 32% дітей віком до 5 років. Кожна 5-та жінка на планеті має низький гемоглобін.

Головною небезпекою неможливості нормалізувати рівень гемоглобіну своєчасно, є можливість появи залізодефіцитної анемії навіть в той момент, коли рівень гемоглобіну в крові у нормі або навіть вищий. Ось чому, якщо лікар поставив діагноз анемія, потрібно оцінювати не лише рівень гемоглобіну в аналізах. Нижня межа норми феритину для здорової дорослої особи складає – 30, а не 10 чи 5.

Яка норма гемоглобіну?

Як підвищити гемоглобін?

Нормальні показники гемоглобіну залежать від статі, віку, наявності вагітності у жінок, наявності та видів захворювань тощо. Стандартні норми гемоглобіну в організмі людини наступні:

При значному зниженні рівня гемоглобіну, який становить нижчі значення вказаних показників, може бути розвиток анемії. Незначні нижчі показники рівня гемоглобіну не завжди є ознакою наявності будь-яких захворювань. Проте для впевненості бажано додатково здати кров на феритин, щоб зазначити, чи в нормі показники заліза або варто пити призначений фахівцем  препарат. Чоловіки фізіологічно мають трохи вищі показники вмісту гемоглобіну в крові, на відміну від жінок. Норми гемоглобіну у малюків та дітей коливаються в залежності від віку. Так, в перші дні після народження малюк має високі показники гемоглобіну, в той час як діти першого року життя мають фізіологічне зниження концентрації гемоглобіну.

Гемоглобін у вагітних

У вагітних жінок відбувається збільшення загального обсягу крові, тому частина даного білка в крові перекидається на формування плаценти та плода. Через це норма гемоглобіну є нижчою та становить від 105 до 120 г/л. Вагітна жінка, або жінка, яка вигодовує малюка грудьми, має обов’язково слідкувати за рівнем фератину та пити препарати заліза за потреби нормалізувати рівень гемоглобіну. Це не нашкодить дитині.

Симптоми при низькому рівні гемоглобіну

Люди, які мають низький рівень гемоглобіну або заліза в крові, можуть відчувати наступні симптоми:

Низький рівень гемоглобіну передбачає в подальшому розвиток анемії. Синдром анемії зумовлений нестачею певних корисних мікроелементів у крові, серед яких вітамін В12, залізо та фолієва кислота. Найчастіше анемія виникає через нестачу заліза в режимі харчування, тому такий стан отримав назву залізодефіцитною анемією. Визначається ступінь анемії за рівнем гемоглобіну в крові людини:

Третій ступінь з показником зниження гемоглобіну в крові становить серйозну загрозу для життя людини.

Чому падає гемоглобін

Як підвищити гемоглобін?

Причини зниження гемоглобіну та появи анемії як самостійного захворювання або симптомом інших патологій можуть становити:

Підлітків в період активного росту та вагітних жінок відносять до підвищеної групи ризику можливості зниження гемоглобіну, тому необхідна допомога спеціаліста, який знає, як підвищити гемоглобін. Під час певних періодів життя організм гостро потребує стабільні показники наявності в організмі заліза. Через що його надходження має коригуватись правильним раціоном харчування та прийомом прописаних вітамінно-мінеральних комплексів.

Якщо в організмі відбуваються тривалі процеси зниження гемоглобіну, паралельно збільшується навантаження на печінку, легені, нирки, серце та інші органи, помітне порушення обміну речовин, накопичення токсинів. Можуть розвиватись склеротичні та рубцеві процеси в органах. При наявності анемії середнього та важкого ступеня, в організмі людини може відбуватись розвиток серцевої недостатності, захворювань печінки та нирок, зниження імунітету, дихальна недостатність та гіпоксична кома. Анемія також спричиняє ускладнення перебігу вже набутих хронічних хвороб серця та легенів, до яких також входять ішемії головного мозку, бронхіальна астма, ІХС. Анемія може бути каталізатором розвитку життєво небезпечних ускладнень – інсульту та інфаркту міокарда.

Якщо під час вагітності рівень гемоглобіну в крові низький, є вірогідність передчасних пологів та затримки росту плоду. Нестача гемоглобіну у дітей може викликати затримку як фізичного, так і інтелектуального розвитку. Низький рівень гемоглобіну призводить до кисневого голодування тканин, яке при відсутності лікування лише посилює гіпоксію, що призводить до перебоїв роботи внутрішніх органів та систем. Наявність анемії призводить до значного небезпечного слабшання імунної системи. Людина стає у більшій мірі схильною до різноманітних інфекційних хвороб та у загальному хворіє частіше. Діти можуть відставати у рості та розвитку від однолітків.

Вилікувати легкий ступінь анемії просто – варто просто змінити раціон харчування. Анемія 2 та 3 ступеня потребує медикаментозного лікування. При цьому в обох випадках необхідно отримати консультацію у лікаря, щоб він міг встановити точний діагноз та на його основі обрав ефективний оптимальний спосіб підвищення гемоглобіну.

Причини підвищення гемоглобіну

Існують випадки, коли в організмі людини спостерігається підвищення гемоглобіну. Так, у чоловіків гемоглобін в крові може зростати до 170 г/л, а у жінок до 160 г/л. При процесі підвищення гемоглобіну, кров стає густішою та не може продовжувати нормальну природну циркуляцію кровоносною системою. Через це людина може відчувати появу наступних симптомів:

Знизити гемоглобін до нормальних показників можна за допомогою спеціальної дієти, яка виключає з раціону продукти, що містять багато заліза та прийом засобів для розрідження крові. Додатково вживаються заходи для усунення зовнішніх першопричин згущення крові та лікуються захворювання, які й викликали даний стан.

Підвищення гемоглобіну може відбуватися при наявності наступних станів та захворюваннях:

Гемоглобін може підвищуватись у людей, які працюють в умовах нестачі кисню через перебування на великій висоті – стюардеси, льотчики, альпіністи тощо. У людей, які займаються енерговитрат ними видами спорту – лижами, бігом, бігом на ковзанах тощо, у мешканців високогірних районів, міст з високим показником забрудненості повітря, у курців, металургів та шахтарів часто підвищений гемоглобін.

Автор статті
Ростислав Стах

Лікар – гастроентеролог

Лікар-гастроентеролог вищої кваліфікації

Записатися на прийом

Ми перетелефонуємо Вам після оформлення заявки

Дякуємо! Ми передзвонимо до вас.

Повідомлення не відправлено. Спробуйте пізніше!