Як позбавитись болю у вусі: дієві порати та методи лікування

Відчуття болю у вухах є поширеною проблемою, від якої страждають не лише діти, але й дорослі. Виявленням проблеми та її усуненням повинен займатись кваліфікований спеціаліст – лікар лор (отоларинголог) у Львові. У деяких випадках лікуванням може зайнятись інший фахівець, в залежності від першопричини болю: невролог, стоматолог, терапевт тощо.

Що робити коли болить вухо?

У більшості випадків саме діти страждають від бою у вухах частіше, ніж дорослі. Згідно з частоти дитячих захворювань саме біль у вухах перебуває на другому місці після застуди. У половини дітей, які досягли однорічного віку, спостерігається запалення середнього вуха. До шестирічного віку вказана частка зростає до позначки у 90%.

При появі болі у вусі варто розуміти, що це є тривожним сигналом, на який варто звернути увагу. У медицині такі відчуття мають значення – оталгія та можуть виступати симптомами різноманітних патологічних процесів. Завчасне лікування проблеми болю у вухах сприяє зменшенню вірогідності втрати слуху та набуття інших проблем зі здоров’ям. Щоб бути здоровим та мати гарний слух необхідно при появі болю у вусі терміново відвідати лікаря ЛОРа.

Якщо ви відчули біль у вусі, не займайтесь самолікуванням та не використовуйте краплі для вуха, якщо вони не були прописані лікарем. Без кваліфікованого спеціаліста в даній області неможливо встановити правдивий діагноз та обрати необхідні краплі, які індивідуально підходять пацієнту та сприяють швидкому ефективному лікуванню. Не розпочинайте прийом антибіотичних засобів без приписання лікаря отоларинголога, оскільки ліки, які не підходять в індивідуальному порядку, можуть спричинити більші проблеми зі слухом. Тоді виникає закономірне питання, а що знімає біль у вусі швидко?

Якщо наразі немає можливості звернутись термінового до лікаря, необхідно зробити наступне – прийміть знеболюючі нестероїдні протизапальні препарати (німесулід, ібупрофен, парацетамол) та закрапайте ніс судинозвужуючими краплями.

Різновиди болю у вухах

В залежності від причин, біль у вусі може носити різний характер – розвиватись швидко та різко, бути незначним або сильно вираженим. Больові відчуття можуть мати як постійну так і періодичну стріляючу рису. Пацієнт може описувати біль у вусі як ниючий, пекучий та тупий. Супроводжувати біль у вусі можуть погіршення загального слуху, шум та потріскування у вухах. Біль може відчуватись також у зубах, скроні та щелепі.

Дорослі у більшості випадків можуть самостійно визначити та описати больові відчуття, які торкнулись вуха. Проте діти малого віку не спроможні на опис характеру болю. Саме тому батькам варто насторожитись, якщо дитина тре вухо рукою, трясе головою, лягає на бік хворого вуха.

Особливу увагу варто приділити дитині тоді, якщо вона хворіє на ГРВІ, оскільки розвиток отиту відбувається як ускладнений процес простудних захворювань. Найчастішою причиною виникнення болю у дітей та дорослих виступають наступні фактори:

Відчуття болю у вусі не завжди вказує на симптоми хвороби, оскільки в певних випадках він може виникати у цілком здорової особи через певні причини:

Причини вушного болю

що знімає біль у вусі

Найчастіше вуха болять через появу та поширення запального процесу, який у медицині називається «отитом». Розвиток отиту відбувається через вірусну, бактеріальну або грибкову інфекцію у вухах. Він також може бути результатом ускладненого процесу захворювання носа, до прикладу гайморит, захворювання горла, набутих травм чи перенесеного респіраторного захворювання. Аналогічні причини можуть викликати євстахіїт – так зване запалення слизової оболонки слухової труби. Ці процеси у більшості випадків супроводжуються болем у вухах.

Нерідко біль у вусі може виникати внаслідок скупчення сірки у вушному проході, що створює сірчані пробки та викликає неприємні відчуття, які варіюються від терпимого дискомфорту до гостро-вираженого болю у вусі. В таких ситуаціях ЛОР видаляє сірчану пробку завдяки процедурі промивання вуха.

Частою причиною больових відчуттів в області вуха є потрапляння до вуха стороннього предмету, що особливо спостерігається серед маленьких дітей, які схильні проштовхувати дрібні речі до носа або до вуха. Усунення зайвого тіла з вуха проводиться лише лікарем. Категорично заборонено проводити таку процедуру самостійно, оскільки це призведе до травмування вуха. Якщо рідина чи вода будь-яким чином потрапила у вухо, це також може викликати біль у вусі.

Вуха можуть боліти в результаті набутих травм, які бувають механічними: удари, проникнення зайвих тіл, або баротравми при різкому підвищенні тиску – хлопки, вибухи, максимально гучні звуки. Вуха болять через запалення лімфатичних вузлів, що розташовані поруч, стоматологічні проблеми, невралгію трійчастого нерву, мастоїдиту, високого артеріального тиску, ураження скронево-нижньощелепного суглоба.

Який лікар лікує біль у вусі?

Лікування та діагностику болю у вухах займається лікар отоларинголог – ЛОР. Спеціаліст під час консультації проводить огляд, аналізує скарги пацієнта, займається збором анамнезу та при необхідності призначає додаткові обстеження. ЛОР визначає причини болю вуха та призначає індивідуальне лікування, при отоларингологічній причині хвороби вуха. Якщо біль є результатом неврологічних, судинних та стоматологічних захворювань, ЛОР має направити пацієнта до профільних фахівців – невролога, терапевта, стоматолога чи кардіолога.

Чим небезпечний біль у вухах?

Біль у вухах – це не лише неприємний симптом, але й повноцінна проблема. Її може викликати хронічні та гострі захворювання, що є причиною серйозних захворювань людини. Запальний процес у вухах швидко поширюється на сусідні структури та органи – нервові волокна, скроневу кістку, м’які тканини та навіть на оболонку головного мозку. Все це може набути форми мастоїдиту, невриту, менінгіту та інших шкідливих небезпечних патологій. До того ж недоліковані хвороби вуха спричиняють погіршення слуху або повністю позбавляють людину слуху, що є необоротним процесом.

Чого не треба робити при болю у вусі?

При відчутті болю у вухах в жодному разі категорично не можна його прогрівати. Звісно, прогрівання може принести полегшення болю, проте це викличе посилення проблеми, що перейде із локального та широке значення. Не рекомендується закапувати у вуха спирт, масла та різноманітні відвари з трав, оскільки це посилить проблему.

При відчуті гострого болю у вусі можна випити анальгетик, проте без захоплення та надмірного споживання. Знеболюючі речовини лише притупляють больові відчуття, а не лікують захворювання. Що знімає біль у вусі – знає лікар ЛОР, тому при перших подібних симптомах необхідно звернутись до спеціаліста. Лише своєчасна діагностика сприяє визначенню причини болю у вусі. За підсумками обстеження ЛОР призначить лікування та скаже, як прибрати біль у вусі.

Автор статті
Бариляк Андрій Юрійович

к.м.н. лікар-отоларинголог

Дійсний член Українського товариства оториноларингологів та Європейського ринологічного товариства ( ERS ). Активний учасник профільних конференцій та симпозіумів. Автор 84 наукових праць.

Записатися на прийом

Ми перетелефонуємо Вам після оформлення заявки

Дякуємо! Ми передзвонимо до вас.

Повідомлення не відправлено. Спробуйте пізніше!