Лікування гормонально-активних пухлин гіпофіза

Пухлини гіпофіза – група доброякісних, рідше – злоякісних новоутворень передньої долі (аденогіпофіза) або задньої долі (нейрогипофиза) залози. Вони однаково часто діагностуються у осіб обох статей, зазвичай у віці 30-40 років. Переважна більшість пухлин гіпофіза складають аденоми, які поділяються на кілька видів залежно від розмірів і гормональної активності. Симптоми пухлини гіпофіза є поєднанням ознак об’ємного внутрішньомозкового процесу і гормональних порушень. Діагностика пухлини гіпофіза здійснюється проведенням цілого ряду клінічних і гормональних досліджень, ангіографії та МРТ головного мозку.

Причини пухлин гіпофіза

Достовірні причини розвитку пухлин гіпофіза до кінця не вивчені, хоча відомо, що деякі види новоутворень можуть бути обумовлені генетично.

У число факторів, що привертають до розвитку пухлин гіпофіза, входять нейроінфекції, хронічні синусити, черепно-мозкові травми, гормональні зміни (в тому числі внаслідок тривалого застосування гормональних препаратів), несприятливий вплив на плід в період вагітності.

Класифікація пухлин гіпофіза

Пухлини гіпофіза класифікуються з урахуванням їх розмірів, анатомічного розташування, ендокринних функцій, особливостей мікроскопічного фарбування і т. д. В залежності від розміру новоутворення виділяють мікроаденоми (менше 10 мм в максимальному діаметрі) і макроаденоми (при найбільшому діаметрі більше 10 мм) гіпофіза.

За локалізацією в залозі розрізняють пухлини аденогіпофіза і нейрогіпофіза. З урахуванням гістологічної структури пухлини гіпофіза підрозділяються на злоякісні і доброякісні новоутворення (аденоми). Аденоми виходять із залозистої тканини передньої долі гіпофіза (аденогіпофіза).

За функціональної активності пухлини гіпофіза діляться на гормонально-неактивні («німі», інсіденталоми) і гормонально-активні аденоми (що виробляють той чи інший гормон), які зустрічаються в 75% випадків.

Розвиток гормонально-активних пухлин гіпофіза, що продукують один або кілька гормонів, може призводити до розвитку центрального гіпотиреозу, синдрому Кушинга, акромегалії або гігантизму і т. д. Пошкодження гормонопродукуючих клітин при зростанні аденоми може викликати стан гіпофізарної недостатності. У 20% пацієнтів відзначається безсимптомний перебіг пухлин гіпофіза, які виявляються лише при аутопсії. Клінічні прояви пухлин гіпофіза залежать від гіперсекреції того чи іншого гормону, розмірів і швидкості росту аденоми.

Симптоми пухлин гіпофіза

У міру збільшення пухлини гіпофіза розвиваються симптоми з боку ендокринної та нервової систем.

Соматотропінпродукуючі аденоми гіпофіза призводять до виникнення акромегалії у дорослих пацієнтів або гігантизму, якщо вони розвиваються у дітей.

Пролактинсекретуючих аденоми характеризуються повільним зростанням, проявляються аменореєю, гінекомастією і галактореєю. Якщо такі пухлини гіпофіза продукують неповноцінний пролактин, то клінічні прояви можуть бути відсутні.

АКТГ-продукують аденоми стимулюють секрецію гормонів кори надниркових залоз і ведуть до розвитку гіперкортицизму (хвороби Кушинга). Зазвичай такі аденоми ростуть повільно. Аденоми нерідко супроводжують протягом гіпотиреозу (функціональної недостатності щитовидної залози).

Вони можуть викликати завзятий тиреотоксикоз, надзвичайно стійкий до медикаментозного і хірургічного лікування. Гонадотропні аденоми, що синтезують статеві гормони, у чоловіків приводять до розвитку гінекомастії та імпотенції, у жінок – до порушення менструального циклу і маткових кровотеч.

Лікування пухлин гіпофіза

На сьогоднішній день в лікуванні пухлин гіпофіза ендокринологія застосовує хірургічний, променевий і лікарський методи. Для кожного виду пухлин гіпофіза існує специфічний, найбільш оптимальний варіант лікування, який підбирається ендокринологом і нейрохірургом.

Довгого віку – міцного здоров’я!

Наші спеціалісти
Коноварт Оксана Вікторівна

к.м.н. Лікар ендокринолог

Записатися на прийом

Наш менеджер зв'яжеться для уточнення дати та часу запису на прийом до лікаря

Дякуємо! Ми передзвонимо до вас.

Повідомлення не відправлено. Спробуйте пізніше!