Гідроцеле (водянка оболонок яєчок) — це патологічний процес що характеризується накопиченням рідини між оболонками яєчка.
Причини розвитку гідроцеле до кінця ще досі не встановленні.
На даний момент є 3 основні теорії виникнення водянки оболонок яєчка:
— Теорія вродженого походження — виникає внаслідок незрощення вагінального відростку очеревини і має сполучення з черевною порожниною, внаслідок чого досить часто присутня також водянка оболонок сім’яного канатика — фунікулоцеле. При вродженій водянці оболонок яєчка, сполученій з черевною порожниною, серозна рідина активно переміщається до піхвових оболонок яєчка, внаслідок чого підвищується внутрішньо-оболонковий тиск та чиниться пошкоджуюча дія на оболонки.
— Теорія травматичного виникнення — при травмах калитки та промежини, порушення лімфо-обігу що виникають внаслідок травматизації. Внаслідок травми також може бути присутнє гідро-гематоцеле. Ятрогенні травми лімфатичних судин при виконанні таких операцій як варикоцелектомія, герніотомія або пластика пахового кільця, також операції на сімявиносних протоках.
— Теорія інфекційного походження — запальні захворювання органів калитки (орхіт, епідидиміт, фунікуліт).
Клінічно також гідроцеле може виникати при системних хронічних захворюваннях. Фізіологічна водянка оболонок яєчка зустрічається приблизно у 5 % новонароджених і в більшості випадків самостійно проходить до кінця 1-го року.
За клінічним перебігом розрізняють гостру та хронічну водянку оболонок яєчка, основний симптом клінічної картини характеризується збільшенням однієї або двох (при двосторонньому процесі) половин калитки.
Гостра реактивна водянка супроводжується на фоні іншого захворювання, як правило інфекційно-запального характеру, в цьому випадку хворий скаржиться на гострий біль та підвищення температури.
Хронічна водянка розвивається поступово, калитка з ураженого боку має кулеподібну форму, м’яку та еластичну на дотик, як правило не болюча при пальпації, в нижньому задньому відділі якого знаходиться яєчко. Якщо водянка досягає великих розмірів, то це може створити труднощі при сечовипусканні і при статевому акті. Гострий біль пацієнт може відчувати коли виникають ускладнення гідроцеле на тлі запальних захворювань мошонки. Нагноєння оболонок яєчка — піоцеле зустрічається як ускладнення запалення придатків яєчка, орхіту.
Симптоми водянки яєчка:
Водянка оболонок яєчка відноситься до захворювань, що лікуються переважно хірургічно. Винятки можуть становити фізіологічні вроджені водянки у дітей раннього віку.
Методи хірургічного лікування водянки яєчка:
Операція проводиться під загальним наркозом або місцевою анестезією в поєднанні з провідниковою. Вибір наркозу багато в чому залежить від віку пацієнта, важкості патологічного процесу, наявності супутніх захворювань тощо.
Прогноз лікування гідроцеле в основному сприятливий, винятки можуть бути при тривалому стисненні яєчка рідиною, особливо у людей молодого віку, внаслідок чого може розвинутись гіпотрофія та порушення сперматогенезу в яєчках.
У післяопераційний період рекомендований спокій з обмеженням фізичної активності на 1-2 тижні. Душ і ванну можна прийняти не раніше, ніж через 1-2 доби після операції.
Профілактичний огляд заплануйте найближчим часом до лікаря уролога у медичний центр Вік здоров’я, особливо якщо відвідували його більше, ніж рік тому!!!У нас:
Довгого віку – міцного здоров’я!
Лікар-уролог