ЦИСТИТ – це запалення слизової оболонки сечового міхура. Найчастіше від цього захворювання страждають жінки репродуктивного віку. Це зумовлено анатомічними особливостями жіночого організму, в яких сечівник є коротшим і ширшим, ніж у чоловіків, відповідно, інфекції легше потрапляють до сечового міхура.
Запалення сечового міхура – та хвороба, яку здатні спровокувати різні збудники. У циститу може бути як інфекційна, так і не бактеріальна природа. У першому випадку основним збудником вважається кишкова паличка, та інші:
Цистит не бактеріальної природи викликають:
Цистит прийнято вважати “жіночою хворобою”. Цистит зустрічається і у чоловіків. Незважаючи на те, що ця хвороба у них діагностується набагато рідше, її перебіг більш болісний. У представників чоловічої статі інфікування нерідко відбувається по низхідному шляху: в тому числі при запальних ураженнях, що відбуваються в простаті, нирках, придатках яєчок і т.д.
Сечовий міхур людини володіє певною стійкістю до інфекцій і бактерій. У зв’язку з цим до додаткових провокуючих чинників циститу відносять:
При гострому перебігу цистит проявляється майже відразу, іноді навіть через кілька годин після інфікування або впливу іншого провокуючого фактора. До основних симптомів захворювання відноситься:
Гостра форма захворювання зазвичай триває від 4 днів до тижня. Найчастіше поліпшення настає вже з 3-5 дня після початку хвороби.
Як правило, температура тіла при циститі залишається в нормі, а її підвищення і озноб може бути свідченням того, що запальний процес вже добрався до нирок, тобто почався пієлонефрит.
До ускладнень і наслідків запущеного гострого циститу крім ураження нирок відносяться такі захворювання сечовивідної системи, як:
Гострий цистит, як правило, не вимагає оперативного втручання і добре піддається медикаментозній терапії. Важливо не займатися самолікуванням і вчасно звертатися до уролога медичного центру Вік здоров’я.
Щоб запідозрити наявність запального процесу в сечовому міхурі, лікарям досить опитування пацієнта, уточнення наявних скарг, огляду жіночих статевих органів або пальпації простати у чоловіків. Але для підтвердження діагнозу і визначення конкретного збудника циститу необхідні додаткові дослідження. До таких насамперед належать аналізи, а саме:
Також для діагностики циститу можуть використовуватися і додаткові методи дослідження, в тому числі УЗД органів малого тазу.
Головним методом терапії при даному захворюванні залишається прийом медикаментів, які дозволяють усунути збудників запального процесу. До основних видів ліків, що призначаються при циститі, відносять антибактеріальні препарати. Вони також можуть застосовуватися разом з протимікробними засобами – уросептиками.
Для того, щоб знизити ймовірність повторного циститу рекомендовані такі заходи:
Хронічний цистит обов’язково вимагає комплексного підходу до терапії, що проводиться. Описані вище методи доповнюються місцевим лікуванням (введенням антисептиків і протизапальних засобів в сечовий міхур) і фізіотерапевтичними процедурами. Основний акцент також робиться не на симптоматику, а на позбавлення від першопричини патології.
Профілактика циститу
А для профілактичного огляду заплануйте найближчим часом візит до лікаря уролога у медичний центр Вік здоров’я, особливо якщо відвідували його більше, ніж рік тому!!!У нас:
Довгого віку – міцного здоров’я!
Лікар-уролог