Гайморитом або верхньощелепний синуситом називають запалення та набряк слизової оболонки, яка розташована в гайморових пазухах. Пазухи здорової людини заповнені повітрям. Хворий на гайморит має закладені рідиною пазухи, які при цьому опиняються заблокованими, а отже в такому середовищі розмножуються бактерії, які і є збудниками інфекції.
Гайморит – це запалення гайморових пазух (верхньощелепних), що є формою синуситу і супроводжується підвищенням температури, рясною нежиттю, стомлюваністю пацієнта і відчуттям тиску в ділянці носа, що не проходить. Захворювання є поширеною причиною звернення до ЛОР-фахівця.
Гайморит може поділятись на декілька видів, проте найчастіше люди хворіють на гострий та хронічний.
Гайморит гострого типу з’являється не очікувано, та його обов’язково супроводжує відчуття гострого болю у проекціях гайморових пазух. Тривалість хвороби нараховує близько двох тижнів. Але хронічний гайморит може тривати від 4 тижнів і більше. Також при хронічному захворюванню, раз на рік можна очікувати рецидиви.
Основні причини гаймориту:
Причини гаймориту різноманітні. Симптоми загострюються:
Розвитку запального процесу верхньощелепних пазух також сприяє наявність хронічних захворювань верхніх дихальних шляхів, аденоїдні розростання або негативний вплив навколишнього середовища.
Причини переходу в хронічну форму:
Основним проявом хвороби вважають больові відчуття, які локалізуються в середній третині обличчя і навколоносовій ділянці. Болі при гаймориті мають особливості. Їх інтенсивність наростає ввечері, а вранці вони практично відсутні.
Симптоми гострого гаймориту
Якщо процес перейшов на окістя, відзначають набряклість в ділянці орбіти і щоки на стороні ураження. У дітей симптоми гаймориту різко виражені. Ознаки загальної інтоксикації переважають над місцевими ознаками запалення.
Симптоми хронічного гаймориту
Діагностика
Традиційно лікування гаймориту проводиться:
Пункція гайморової пазухи виконується при наявності в ній гною. Після процедури пацієнти відзначають поліпшення і відсутність виділень з носа.
У більшості випадків появу гаймориту можуть викликати певні інфекції, які потрапили в порожнину носа через повітря або кровоносну систему. Також очікувати на гострий синусит можна як результат ускладнення після незавчасного лікування застуди. Можна виділити основні причини, які спроможні призвести до блокування пазухи:
Викликати синусит у дітей спроможні декілька причин – від банальної алергії на збудник, до пустушок, оскільки малюку необхідно забороняти пити лежачи.
Під час проведення обстеження, у хворого береться мазок з порожнини носа, після чого дуже часто виявляється стафілокок, який ховався у носі дуже довго. При гаймориті симптоми можуть ховатись і не проявлятись протягом певного часу, тому хворий не здогадується, що являється переносником захворювання синуситу. Однак бактерії, відчувши найменшу застуду, пробуджуються і спричиняють хворобу, яка може призвести до серйозних наслідків.
Походження гаймориту може бути дійсно різним, а симптому будуть загострюватись, залежачи від:
Також причиною розвитку запального процесу верхньощелепних пазух може стати наявність отриманих хронічних хвороб верхніх систем дихання, аденоїдних розростань чи навіть токсичний вплив навколишнього середовища.
Основним та важним симптомом гострого синуситу є непереривні болі в області носової порожнини, які з часом стають сильнішими. У більшості випадків саме під вечір необхідно очікувати гострого болю, від якого інколи хворий може не відчувати конкретне місце розповсюдження болю, тому людина впевнена, що у неї болить голова. Але можливо також спиратись на інші симптоми гаймориту:
Існує два традиційних методи лікування гаймориту:
Пацієнти, які захворіли на гайморит, завжди сподіваються обійтися консервативним типом лікування, до якого не входить процедура проколу. Однак можливо це не в кожному випадку. Пункцію гайморової пазухи необхідно виконувати в тих випадках, коли в ній накопичується гній. Таку процедуру прийнято проводити з певною періодичністю, у поєднанні з формуванням нового скупчення гнійного ексудату. Після проведення даної процедури, пацієнти відзначають поліпшення стану здоров’я та припинення виділень з носової порожнини.
Під час хірургічного типу лікування гострого синуситу, медичний працівник може призначити процедуру гайморотомії. Хірургічне втручання можливе після восьми процедур проколів та появу рецидивуючих виділень гною з носової порожнини. Хірургічне втручання означає, що лікар виконує розріз над губою, завдяки чому гайморові пазухи розкриваються. Під час операції лікар видаляє запалену ділянку слизової оболонки, а додаткове сполучення поєднує носову пазуху з ротовою порожниною.
Існує також не такий травматичний та осучаснений метод лікування гаймориту – ендоскопічна хірургія. Під час такої процедури лікар вводить у носову порожнину хворого ендоскоп, який хірургічним шляхом розширює природні співустя пазухи. Після цього відбувається безболісний вилов інфікованої слизової – процедура відбувається всередині пазухи. Такий метод має головну перевагу над іншими способами лікування – зниження ризику появи і розвитку можливих ускладнень.
Ще одним сучасним методом лікування гаймориту є лазеротерапія. З її допомогою можна подолати захворювання гострого синуситу за 10 сеансів. Лазерний промінь знаходить та прямо впливає на запалену слизову оболонку пазухи, прискорюючи процес регенерації – загоює її. Ця процедура цілком безболісна для хворого. Так, після процедури купірування запального процесу та під час переходу хвороби в стан ремісії, лікар має призначити хворому фізіотерапевтичні способи лікування, що посприяють закріпленню набутого результату лікування.
При профілактиці гаймориту необхідно звіритись з індивідуальним характером хвороби, а також звіритися з ймовірними причинами прояву захворювання. Головна суть профілактики в будь-якому випадку полягає в дотриманні та виконані основних правил здорового способу життя, а також поліпшення та укріплення імунітету людини, своєчасному очищенню носової порожнини та повній відмові від шкідливих звичок.
В жодному разі не варто лікувати гайморит самостійно, а при перших симптомах необхідно звернутись до лікаря. Синусит лікується за допомогою медикаментів, ряду препаратів та спеціальних процедур.
Лікар медичного центру «Вік здоров’я» після проведення обстеження призначає судинозвужувальні препарати місцевої дії, які необхідно приймати згідно з рекомендаціями. В деяких випадках можуть бути призначені антибіотики та жарознижуючі ліки.
Отримати комплексне кваліфіковане лікування гаймориту у лікарів отоларингологів, кандидатів медичних наук ви зможете у медичному центрі Вік здоров’я. Тут працюють ЛОР спеціалісти з 20-ти річним стажем. Ми гарантуємо використання лише найсучасніших методів лікування.
Ми потурбуємось про кожного пацієнта, оскільки для нас важливо робити людей здоровими. Довіряйте своє здоров’я найкращим лікарям!
Довгого віку – міцного здоров’я!
к.м.н. лікар-отоларинголог
Лікар-отоларинголог
к.м.н. лікар-отоларинголог